Polscy Skoczkowie
Adam Małysz
Urodzony: 3 grudnia 1977
Miejsce urodzenia: Wisła
Zamieszkały: Wisła
Stan cywilny: żonaty
Klub: KS Wisła
Adam Małysz urodził się 3 grudnia 1977 roku w Wiśle. Już jako trzylatek próbował sił na nartach zjazdowych, ale od najmłodszych lat interesowały go tylko skoki narciarskie. Będąc przedszkolakiem, budował ze śniegu miniaturowe skocznie i próbował na nich skakać. Pierwszy skok oddał nie chodząc jeszcze do szkoły podstawowej. Bakcyla zaszczepił mu wuj, były skoczek - Jan Szturc, który ówcześnie był trenerem skoczków w Wiśle (KS Wisła). Przez całą szkołę podstawową Adam trenował kombinację norweską. W 1994 roku, startując jako junior, wywalczył Mistrzostwo Polski seniorów w skokach na średniej i wicemistrzostwo na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. W tym samym roku zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów w kombinacji. Pod koniec 1994 roku trener Szturc zdecydował, że Małysz ze względu na swoją drobną budowę, zajmie się wyłącznie skokami narciarskimi. W tym samym roku Adam Małysz został przyjęty do kadry skoczków, powadzonej wówczas przez Czecha Pavla Mikeskę.
Pierwszą większą imprezą, w której wystartował, był Turniej Czterech Skoczni w sezonie 1994/95. W konkursie w Innsbrucku zajął wtedy, wysokie jak na debiutanta, 17. miejsce. W Mistrzostwach Świata w kanadyjskim Thunder Bay wyniki też były dobre - 11. miejsce na średniej skoczni i 10. na dużym obiekcie. Na podium po raz pierwszy stanął w Iron Mountain 1996. Największe sukcesy Adama przyszły jednak dopiero kiedy kadrę narodową objął Apoloniusz Tajner. Efektem tego jest wygrana Małysza w Turnieju Czterech Skoczni i trzykrotnie w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata w sezonach 2000-2003. Inne osiągnięcia za kadencji Tajnera to 1 i 2 miejsce na MŚ w Lahti, złoto na MŚ w Predazzo, zwycięstwo w Letniej Grand Prix 2001, srebrny i brązowy medal na Olimpiadzie w SLC 2002 oraz dwukrotnie złoty medal na MŚ w Val di Fiemme.
Po spektakularnych sukcesach Małysz został okrzyknięty największym talentem polskich sportów zimowych w historii. Do dziś Małysz jest wierny swojemu klubowi z Wisły. Nadal tam mieszka. W styczniu 1997 roku Adam Małysz zaręczył się z Izabelą Polok. 14 czerwca tego samego roku w kościele ewangelicko-augsburskim w Wiśle odbył się ich ślub, a 31 października 1997 urodziła się córka Karolina. Z zawodu Adam jest dekarzem. Wzrost 169 cm, waga 54 kg.
Sezon 2003/04, po dobrym starcie, nie był jednak dobry dla Polaka. Często zajmował miejsca poza 10-tką w konkursie i media zaczęły mówić o jego końcu. Presja ta nie wpłynęła na lepsze wyniki, a dodatkowo spowodowała odejście trenera Tajnera ze stanowiska. Jak na złość Małysz doznał kontuzji podczas treningu w Salt Lake City, upadając i uderzając plecami o zeskok, doznając m.in.: wstrząśnienia mózgu. To wykluczyło go ze startów do końca sezonu. Polak zajął ostatecznie 12 lokatę, nie wygrywając żadnego konkursu PŚ.
Marcin Bachleda
Urodzony: 4 września 1982
Miejsce urodzenia: Zakopane
Zamieszkały: Zakopane
Stan cywilny: kawaler
Klub: AZS AWF Katowice
Marcin Bachleda urodził się 4 września 1982 roku w Zakopanem, gdzie mieszka do dziś.
Do końca sezonu 2002/03 był zawodnikiem klubu WKS Zakopane i uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. W tej chwili trenuje w klubie AZS AWF Katowice. Jego największym osiągnięciem na arenie krajowej było zdobycie Mistrzostwa Polski Juniorów. Brał także udział w Mistrzostwach Świata w Ramsau. W ostatnim sezonie coraz był częściej powoływany do kadry A. W tej chwili jest drugim naszym reprezentantem po Małyszu. Najlepszy występ w PŚ zaliczył do tej pory w Kuusamo 30 listopada 2002 roku, gdzie zajął 11 pozycję. Dobrze prezentował się w letnim Pucharze Kontynentalnym za oceanem. Zwyciężał w konkursach odbywających się w Calgary i Salt Lake City. Sezon 2003/04 może zaliczyć do najmniej udanych.
Robert Mateja
Urodzony: 5 października 1974
Miejsce urodzenia: Zakopane
Zamieszkały: Chochołów
Stan cywilny: żonaty
Klub: WKS Zakopane
Robert Mateja skacze w klubie TS Wisła Zakopane. Urodził się 5 Października 1974 roku w Zakopanem, ale mieszka w Chochołowie. Z zawodu jest mechanikiem (blacharzem samochodowym). Jego hobby to futbol, muzyka i gry video. Wychowanek Franciszka Gronia-Gąsienicy. Jako skoczek zadebiutował w 1981 roku, w wieku 7 lat, a w reprezentacji Polski znalazł się w 1994. Pierwszy start w PŚ to rok 1992 w Falun (Szwecja), jednak pierwsze punkty PŚ zdobył dopiero w 1996 roku w Lillehammer. Największym osiągnięciem tego skoczka jest 5 miejsce na dużej skoczni w Trondheim w MŚ w 1997 roku. Ponadto jest wielokrotnym Mistrzem Polski. Robert Mateja brał także udział w Igrzyskach Olimpijskich w Nagano, gdzie na dużej skoczni zajął 16 miejsce. Był także w składzie drużyny, która w Japonii zajęła 8 miejsce.
Wojciech Skupień
Urodzony: 9 marca 1976
Miejsce urodzenia: Zakopane
Zamieszkały: Poronin
Stan cywilny: żonaty
Klub: WKS Zakopane
Wojciech Skupień urodził się 9 Marca 1976 roku. Skacze w klubie WKS Zakopane. Największym osiągnięciem tego skoczka jest 11 miejsce na Olimpiadzie w Nagano w 1998 roku. Nigdy nie stanął na podium w konkursach indywidualnych Pucharu Świata. Dokonał tego jednak w drużynówce (Villach, 3 miejsce, grudzień 2001). Do sezonu 2002/2003 był pewnym punktem reprezentacji Polski. Potem spadł do kadry B. Wojtek z zawodu jest stolarzem. Wzrost 173 cm, waga 60 kg.
Mateusz Rutkowski
Urodzony: 18 kwietnia 1986
Miejsce urodzenia: Skrzypne
Zamieszkały: Zakopane
Stan cywilny: kawaler
Klub: TS Wisła Zakopane
Mateusz Rutkowski to skoczek, o którym zaczęło być głośno pod koniec 2003 roku. Wszystko to za sprawą wygranej i trzeciego miejsca na konkursach Pucharu Kontynentalnego w Planicy. Szybko okrzyknięto go talentem na miarę Małysza. Skoczek TS Wisła Zakopane jest uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Za pierwszy duży sukces może uznać zdobycie punktów Pucharu Świata w Libercu 2004 roku. 18 stycznia 2004 roku, w Zakopanem zajął 15 miejsce w konkursie PŚ i potwierdził swoją wysoką formę. Oprócz dobrych występów na COC i w PŚ wywalczył 17. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w Solleftei, a także tytuł Mistrza Polski juniorów i dwukrotny tytuł Mistrza Tatrzańskiego Związku Narciarskiego juniorów. W lecie 2003 roku udało mu się zdobyć Letnie Mistrzostwo Polski juniorów. Mateusz posiada także medal podobnego koloru, który wywalczył kilka miesięcy wcześniej podczas mistrzostw zimowych. Do tej kolekcji dorzucił również zdobyty w tym roku złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży... Wygrał także między innymi w zawodach "Herbstabschluss-Springen" w Hinterzarten, gdzie brali udział jego rówieśnicy z Niemiec. Do sukcesów może zaliczyć z pewnością udział w zawodach "Oetker Cup" w austriackim Villach, gdzie w swojej kategorii wiekowej zdobył 2 miejsce a w Pucharze Mc Donald'sa w Zakopanem był piąty.
Po objęciu kadry B przez Heinza Kuttina, wyniki Mateusza były na średnim poziomie, jednak praca z nowym trenerem szybko zaczęła odnosić pożądane skutki i wraz z kolejnymi startami zawodnik spisuje się coraz lepiej. W 2004 roku zdobył 2 srebrne medale na MP seniorów, a także dwa medale na Mistrzostwach Świata juniorów. Srebrny w drużynówce i złoty indywidualnie, bijąc między innymi Thomasa Morgensterna.